Uniwersyteckie dalie – patrz i podziwiaj

kwiat dali
Lubią słońce i ciepło, dobrą ziemię i sporo wilgoci, wymagają dużo miejsca i dużo pracy. Ale kiedy już kwitną to ścigają na siebie wzrok wszystkich. Tak właśnie było podczas 9. Olsztyńskiej Wystawy Dalii.

Dziewiąta Olsztyńska Wystawa Dalii odbyła się 25 września w ogrodzie doświadczalnym UWM. Zorganizowały ją Ośrodek Dydaktyczno-Doświadczalny i Wydział Biologii i Biotechnologii UWM, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. Z jej powodu w tym roku nie było prezentacji kolekcji kwiatowych spoza uniwersytetu, jak też konkursu na najpiękniejszy kwiat i kompozycję kwiatową. Do obejrzenia była zatem „tylko” kolekcja uniwersytecka, której założycielką i niezmordowaną opiekunką jest Teresa Jagielska z Katedry Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM. „Tylko” kolekcja uniwersytecka, a to znaczy, że do podziwiania było i nadal jest ponad 250 odmian dalii, a każda dorodna i piękna.

- To dalie z naszego ogrodu wyrosłe w gruncie i uprawiane ekologicznie. Wśród nich jest kilkanaście odmian nagradzanych na różnych konkurach. Pokazałam także kompozycje, które wykonywali na warsztatach uczestnicy Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki – mówi Teresa Jagielska (na fot.).

Nic dziwnego, że chętnych do ich podziwiania nie brakowało. Sporo osób z wystawy odeszło obdarowanych kompozycjami i kwiatami. Te nieoczekiwane prezenty zawdzięczają wiatrowi, który dwa dni wcześniej narobił szkód w ogrodzie i połamał wiele kwiatów.

Wystawę uniwersyteckich dalii można oglądać w dni powszednie w ogrodzie uniwersyteckim przy ul. Heweliusza 22 w godzinach 8-15 do pierwszych przymrozków.

lek