Noc Biologów 2018

dzieci ogladają eksperyment
„Noc Biologów” nocą jest tylko umownie. Aby pomieścić wszystkich chętnych Wydział Biologii i Biotechnologii musiał zacząć ją już … przed południem.

Siódma edycja ogólnopolskiej „Nocy Biologów” odbyła się 12 stycznia.  Jest to wspólne przedsięwzięcie polskich wydziałów biologicznych i przyrodniczych, szkół wyższych a także ogrodów botanicznych. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim to wydarzenie zorganizował Wydział Biologii i Biotechnologii. Jego koordynatorem był prof. Stanisław Czachorowski.

Impreza ma charakter uniwersalny. Kierowana jest zarówno do przedszkolaków, młodzieży szkolnej jak i do osób dorosłych z Olsztyna, regionu, jak i do powiatów z północnego Mazowsza.

Jej głównym założeniem jest przekazanie wiedzy przyrodniczej oraz wzbudzenie zainteresowania badaniami naukowymi wśród jak największej liczby osób. „Noc biologów” promuje również przekonanie, że nauki przyrodnicze mają kluczowe znaczenie dla ludzi oraz dla rozwoju północno-wschodniej Polski.

Wbrew powszechnej świadomości, „Noc Biologów” to bardzo złożone wydarzenie. Składa się z kilkudziesięciu mniejszych inicjatyw, na które składają się m.in. wykłady, np. „Biolog molekularny – współczesny Sherlock Holmes”, „Jak nasiona „dowiadują się”, kiedy i gdzie warto wykiełkować?”. Tworzą ją także warsztaty, np. „Świat pod mikroskopem”, „Warsztat badawczy biologa XXI wieku”, quizy lub konkursy, np. „BIOlogic Escape”, „Tajemnica Moli Książkowych”. Sądząc po tłumach, które zapełniły Wydział Biologii i Biotechnologii wszystkie przedsięwzięcia znalazły swoich odbiorców wśród zróżnicowanych grup wiekowych. Noc Biologów odwiedziły nawet wolontariuszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tematyka realizowanych zajęć, chociaż krążąca wokół biologii, oferowała masę rozmaitych zajęć, często należących do różnych gałęzi tej nauki: od sekretów motylich skrzydeł, przez niezwykłe owady z epoki dinozaurów, aż po fascynujący świat pijawek.

Rejestracji na poszczególne wydarzenia nocy niektóre szkoły dokonywały już we wrześniu 2017 roku.
Mgr. Dorota Reguła, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej przyprowadziła uczniów Szkoły Podstawowej nr 32 w Olsztynie.

- Szkoły posiadają słabo wyposażone pracownie chemiczne i biologiczne. UWM proponuje atrakcje. Dzieci mają możliwość zrobienia doświadczeń i nauki poprzez zabawę. Są bardzo zainteresowane eksperymentami i chętnie uczestniczą w warsztatach. Zajęcia w laboratorium są dla maluchów niesamowitym przeżyciem, ponieważ jest to coś zupełnie innego niż zajęcia w szkole. Dla nich to jest magia. Uczniom bardzo się podobało i na pewno będziemy chcieli uczestniczyć w „Nocy Biologów” w kolejnych latach – zapewnia nauczycielka.

Damian Woźny to gimnazjalista z Gimnazjum nr. 7 w Olsztynie.

- Zajęcia są bardzo ciekawe. Nie wiedziałem, że na UWM są tak dobrze wyposażone sale. Laboratorium wygląda jak z filmu. Podczas warsztatów można poczuć się, jak prawdziwy naukowiec. Uczenie się chemii i biologii z książek zawsze wydawało mi się nudne, ale kiedy można tę wiedzę zastosować w praktyce i zobaczyć na własne oczy, o czym mowa, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Myślę, że od teraz będę trochę inaczej patrzyć na te przedmioty w szkole. Dobrze się bawiłem i chętnie przyjdę na kolejną „Noc Biologów” za rok – zapowiada Damian.

Nikodem Kijkowski, Łukasz Ostrowski, studenci